از مصالح سنتی تا بلوک سبک هبلکس

با توجه به گسترش امکانات امروزی  و پیشرفت  تکنولوژی ، مصالح ساختمانی هم در این موج از تحول و تغییر سهیم بوده اند و در حال تکامل …

با توجه به گسترش امکانات امروزی  و پیشرفت  تکنولوژی ، مصالح ساختمانی هم در این موج از تحول و تغییر سهیم بوده اند و در حال تکامل هستند . با تکامل یافتن رشته های مربوط به دانش مهندسی ، مصالح ساختمانی نوین و جدید هم  رو به همین مسیر در حال حرکت و تغییر هستند . در سال های اخیر و ظاهرا گذشته ، از خشت و آجر برای دیوار چینی خانه ها و ساختمان ها استفاده می شده است ؛
اما با گذشت زمان و پیشرفت روز به روز بیشتر تکنولوژی به ویژه اهمیت مصالح با کیفیت و جدید در برج ها و آپارتمان ها ، دیگر مصالحی چون خشت و آجر کاربرد خود را از دست دادند .

روی کار آمدن بلوک سفالی و بتنی

در دوره بعدی ، مصالح جدیدتری به نام های بلوک سفالی و بلوک بتنی ، وارد بازار مصالح ساختمانی شدند . اما با توجه به مشخصه های بلوک سفالی ، این نوع از بلوک ها مقاومت چندان زیادی در برابر فشار نداشتند و در کنار همه ی این موارد ،  میزان پرت مصالح و شکستگی بلوک ها  هم به صورت قابل توجهی بالا بود ،  با این تفاصیل ، کاملا واضح بود که در این رقابت ، بلوک سفالی در برابر بلوک بتنی از رده رقابت حذف شود .

حذف بلوک سفالی و بلوک بتنی

اولین نوع بلوک از نسل بلوک های بتنی ، ترکیبی از مخلوط شن،ماسه و سیمان بود . و از آنجایی که بتن به کار رفته برای ساخت این نوع بلوک های بتنی ، ملاتی بسیار ساده و ضعیف بود ؛  بالا بودن چگالی شن و ماسه طبیعی این بلوک ها ، موجب شد تا این نوع از بلوک های بتنی مورد پسند و مطلوب مهندسان و سازندگان ، نباشند .

بلوک سبک پوکه ای

سازندگان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی ، در پی یافتن راهی بودند که قادر به تولید نوع جدیدی از  بلوک سیمانی   باشند ؛که در قیاس با بلوک های نسل گذشته ، هم وزن کمتری داشته باشد (سبک باشد) و هم مقاومت فشاری آن مورد تایید و قابل ملاحظه باشد .
در همین دوره  بود که  مهندسان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی ، متوجه این موضوع شدند که معادن حاصل از پوکه طبیعی در سراسر دنیا ، قابلیت استفاده و کاربرد های مفیدی دارد . مهندسین برای رهایی از بار وزنی سنگین شن و ماسه ، ریز دانه هایی همچون پوکه معدنی یا طبیعی را به آن سنگ دانه ها (بلوک های سنگین و بتنی) ؛ ترجیح داده و جایگزین کردند .

بلوک سبک هبلکس (بلوک گازدار اتوکلاوشده)

Autoclaved Aerated Concrete

بلوک های سبک اتوکلاوشده یا همان بلوک سبک هبلکس ، نسل جدیدی از بلوک های سبک هستند که به تازگی وارد بازار مصالح ساختمانی شده اند و محبوبیت بسیار زیادی را ، از آن خود کرده اند . در ادامه مطلب با ما همراه باشید .

پیدایش بلوک هبلکس در ایران

بلوک سبک هبلکس ، به بلوک AAC هم معروف هست و مخفف عبارت ( AAC: Autoclaved Aerated Concrete ) می باشد ؛ که به معنی بتن های گازدار و سبک اتوکلاوشده است . بلوک سبک هبلکس را با عنوان دیگری به نام بلوک سبک سیپورکس نیز می شناسند .

بلوک سبک هبلکس در سال های بسیار گذشته توسط یک آرشیتکت (معمار) سوئدی کشف و ساخته شد و در کشور های دیگر هم مورد تقلید و استفاده قرار گرفت که هم اکنون در کشور ایران در بسیاری از شهرهای آن ، شاهد مراحل تولید بلوک اتوکلاوشده AAC و فروش و صادرات آن هستیم . می توان گفت که در کشور ایران تولیدکنندگان و عرضه کنندگان بسیاری در این زمینه در حال فعالیت هستند و محصول با کیفیتی را وارد بازار مصالح ساختمانی می کنند .

مراحل ساخت بلوک اتوکلاوشده AAC

بلوک سبک هبلکس حاصل پخت مواد اولیه ای چون سیلیس،سیمان،پودرآلومینیوم ،ماسه و آب می باشد که سیلیس از مهم ترین مواد اولیه ی تولید بلوک سبک هبلکس است و در بعضی اوقات آن را بلوک سیلیسی هم می نامند.

در نخستین مرحله از تولید بتن سبک (بلوک سبک هبلکس) ، سیلیس و آب را با هم مخلوط کرده و یک ماده بصورت دوغاب یا چیزی شبیه به گل ، به دست می آید . موادهای دیگر از قبیل ماسه و خود سیلیس ، به صورت خشک بعد از عمل وزن کردن ، با دوغاب بدست آمده مخلوط می شوند ؛ پس از این کار ، مواد تر و خشکی که با هم مخلوط شده است باید آسیاب شود و پس از مخلوط کردن مواد و یکدست شدن آن ، مواد به محل قالب ریزی منتقل خواهد شد . مواد حاصل را داخل قالب هایی که تقریبا سه متر مکعب ظرفیت دارند ، می ریزند که پس از انجام برخی انفعالات شیمیایی در مدت زمان مشخص شده ، بالاخره به شکل قالب هایی که مد نظر تولیدکننده است در می آیند که انجام این کار ، به مدت سه الی چهار ساعت طول خواهد کشید .

هم اکنون قالب ها آماده شده اند و باید به خط ریخته گری منتقل شوند. برای اینکه قالب های تولید شده در مرحله ریخته گری چسبنده نباشند ، آن هار ار با مازوت اندود کرده و سپس ادامه مراحل را طی می کنند . میزان حرارت در نظر گرفته شده برای قالب ها و آماده بودن آنها برای رفتن به خط برش ؛ توسط متخصصین خود کارخانه مشخص می شود . در طی این مراحل به علت تغییرات احتمالی که ممکن ایت در مواد اولیه رخ دهد ، قبل از این که این مواد به خط برش منتقل شوند مورد کنترل و آزمایش های شیمیایی قرار می گیرند و هم چنین پس از ورود به خط برش ، مجدد بنا به کیفیتی که دارند مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرند . در قسمت بعدی،سطح خارجی قالب ها را بر می دارند تا سطح مشخص و یک دستی از تمام قالب های آماده شده ، قابل رویت باشد .

در این مرحله ، دیوار های جانبی قالب ها را جدا می کنند و از واگن ها هم جدا می شوند . سپس برای برشفمنتقل می شوند . ابتدا برش های عرضی قالب ها انجام می شود و بعد از آن برش های طولی به وسیله دستگاه برش و دقت بسیار زیاد کارکنان و متخصصان کارخانه ؛ انجام می شود . البته اندازه عرض و طول قالب ها به خواسته خود مصرف کنندگان و بازار مصالح،بستگی دارد . بعد از اینکه برش قالب ها به اتمام رسید ، قالب ها برروی یک واگن مخصوص قرار گرفته و به بخش بلوکی که مرحله پخت آنهاست منتقل می شوند. قالب های موردنظر ، در حرارت ۲۰۰ درجه سانتی گراد و فشار ۱۲ اتمسفر وارد مرحله ی اتوکلاوشده و پخته می شوند . بازار مصرف خواهند شد .

بلوک سبک هبلکس بهترین انتخاب

بلوک سبک اتوکلاوشده هبلکس ، در مقایسه با مصالح سنتی در بالاترین رده قرار دارد . به این دلیل که این نوع بلوک سبک هبلکس به شکلی طراحی و ساخته شده است که جایی برای خطا و نقص باقی نمی گذارد . بلوک های سبک هبلکس ، بسیار مقاومت فشاری بالایی دارند و به صرفه ترین انتخاب یک مهندس یا تولیدکننده خواهند بود. انتخاب بلوک سبک هبلکس ، علاوه بر مدیریت و کاهش هزینه های شما ؛ سرعت اجرای کار را هم تا چند برابر افزایش می دهد و از هزینه های اضافی جهت طولانی شدن پروژه ی شما جلوگیری می کند .

مشاوران و مهندسانی هستند که آماده ی خدمت رسانی و مشاوره دادن برای خرید بهتر و مطمئن تر ، به شما هستند .

جهت کسب اطلاعات می توانید با شماره تماس های زیر تماس حاصل نمایید .

مجموعه آسیا صنعت گنجینه آماده ی خدمت رسانی

مدیریت جناب مهندس محسن بلالی : ۰۹۱۲۷۹۱۰۴۶۰

واحد فروش:۰۹۱۲۸۹۲۱۱۸۴


توسط | ۱۴۰۱-۲-۲۸ ۱۵:۵۷:۵۵ +۰۰:۰۰ ۲۸ام اسفند, ۱۴۰۰|بلوک هبکلس, مقالات|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/blockheb/public_html/wp-includes/functions.php on line 3778

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/blockheb/public_html/wp-includes/functions.php on line 3778