بهترین مصالح ساختمانی

در ابتدا به معرفی مصالح ساختمانی می پردازیم تا شناخت کافی از آن ها داشته باشید . در ادامه مطلب با ما همراه باشید .

می توان گفت که مصالح ساختمانی ، موادی هستند که جهت ساخت ‌وساز از آن ها استفاده می‌شود . تعداد بسیار زیادی از موادی که به صورت طبیعی به وجود می آیند (مانند رس ، ماسه ، چوب ، سنگ و حتی شاخ و برگ‌های کوچک) ، برای درست کردن یک ساختمان به کار می رود . به جز مواد و مصالح طبیعی ، بعضی از مواد درست شده به دست خود انسان نیز به صورت ترکیبی ، در صنعت سا ختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند .

به دلیل اینکه میزان ساخت و ساز ها در سطوح مختلف در حال گسترده تر شدن است ، احتیاج به مصالح ساختمانی جدید با کارایی بیشتر و مقرون به صرفه تر به شدت احساس می شود . در دنیای مدرن امروزی که مدام در حال تغییر و تحول می باشد شاهد به وجود آمدن مصالح ساختمانی به وسیله ی آخرین تکنولوژی های روز دنیا خواهیم هستیم . مصالح نوینی که هم اکنون در سراسر جهان تولید می شوند ؛ تابع علم و تکنولوژی می باشند و از توانایی ها و مزیت هایی برخوردارند ، که مصالح ساختمانی قدیمی فاقد آن می باشند . پیشرفته ترین مصالح ساختمانی که در حال حاضر تولید می شوند به جز مواد تشکیل دهنده ؛ از جهت کاربرد و ظاهر نیز با یکدیگر فرق دارند .

رایج ترین و متداول ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی

هم چنین بخوانید بلوک سبک هبلکس

به جرات می توان گفت که رایج ترین و متداول ترین مصالحی که از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته اند و جایگاه خود را در صنعت معماری و ساختمان سازی حفظ کرده اند ، مصالحی مانند چوب، سیمان ، فلز ، آجر و بتن هستند .

داشتن شناخت دقیق و کافی از مصالح ساختمانی ، باعث بالارفتن آگاهی طراحان و مجریان ساختمان در انتخاب درست مصالح می شود . یکی از عوامل حیاتی و سرنوشت ساز در انتخاب مواد و مصالح ساختمانی ، شرایط و موقعیت منطقه است . استفاده از مصالح بوم آورد و سازگار با شرایط منطقه ؛ علاوه بر اینکه در کاهش مصرف انرژی ساختمان موثر خواهد بود ، هم چنین سبب به وجود آمدن بنا هایی با هویت خاص هر منطقه خواهد شد .

به منظور شناخت بهتر شما از بهترین مصالح ساختمانی ؛ در این مقاله که مطالعه ی آن به طور متوسط سه دقیقه طول می کشد با ما همراه باشید . تا در انتخاب مصالح ساختمانی دچار سردر گمی نشوید .

فلزها

فلز ها یکی از پر کاربردترین و مهمترین مصالحی هستند که تاریخچه استفاده از آن ها در ساخت بنا به هزاران سال قبل بر می گردد . در سال های قبل، از فلزجهت درست کردن ابزارهای مختلف استفاده می شد که نشانه های آن را می توان در میان آثار به جا مانده از مصریان قبل از میلاد مسیح مشاهده کرد . بیشترین نوع فلزی که در ساختمان‌سازی استفاده می شود ، فولاد است . قابلیت جوشکاری ، خم پذیری و سختی بالا از خصوصیت های خاص و ویژه فولاد می باشد که از آن بیشتر در تولید میلگرد استفاده می‌شود ، اگر دقت کرده باشید در پی ساختمان ، نیز از فولاد استفاده می‌کنند .

انواع فلزات پرکاربرد و مهم

بیشترین فلزهایی که در ساختمان سازی کاربرد دارند ، به دو دسته فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی تقسیم می شوند که از میان آن ها آلومینیوم ، فولاد و آهن جزء پر کاربردترین فلزات شناخته شده اند .

می توان گفت که در حال حاضر آلیاژهایی که از فلزات مختلف به وجود می آیند ، مقاومت بالایی دارند و روکش هایی که برای محافظت از آن ها به کار برده می شوند , نه تنها مقاومت آن ها را در برابر عوامل مختلف زیاد می کنند ، بلکه به ظاهر آن ها نیز تنوع و زیبایی خاصی می بخشند . انواع فلزات و آلیاژهای آن ها را می توان به شرح زیر نام برد :

آهن
آلومینیوم
چدن
فولاد
مس
برنج
روی
سرب
برنز

خاک

می توان گفت که خاک حاصلی از ترکیب ، مواد آلی و معدنی است که از تخریب سنگ ها به سبب هوازدگی و فرسایش به وجود آمده است . در تعریف خاک آمده است که به مصالح سنگی گفته می شود که قطر آن‌ها کمتر از ۲۰۰ میلی‌متر است . و به صورت کلی می توان نوشت که خاک به وسیله ی تجزیه‌ی شیمیایی و یا عوامل فیزیکی و مکانیکی مواد گوناگون پوسته‌ی زمین تشکیل می شود و در دشت‌ها با ضخامت‌های مختلف رسوب می‌کند . به مواد چسبنده در داخل خاک، رُس و مواد غیرچسبنده ماسه گفته می شود . به طور کلی می توان گفت که ناخالصی‌های کربناتی مثل سنگ ‌آهک و نا خالصی‌های سولفاتی همانند سنگ‌ گچ و ترکیب‌های آهن ‌دار و مواد آلی هم در خاک یافت می شوند .

انواع خاک عبارتند از :

خاک رس

خاک رس از فرسوده شدن سنگ‌های آذرین و دگرگون شده مانند فلدسپات‌ها ، گرانیت‌ها و گنایس‌ها به دست می آید ، به همین دلیل علاوه بر خاک رس ، ماسه و لای نیز در خاک باقی می‌ماند . از دلایل وجود خاصیت چسبندگی در خاک رس می‌توان به ریزی دانه‌ها و پولکی شکل بودن آن‌ اشاره کرد .

خاک ‌چینی

می توان گفت که به عبارتی خاک رس خالص به رنگ سفید است . در صنعت سفال‌سازی این خاک ، با عنوان خاک چینی شناخته شده است . رنگ خاک ‌رس‌های معمولی به خاطر مواد خارجی از قبیل اکسید آهن و گرافیت ، سفید نمی باشد .

مخلوط

به خاکی که انواع مختلف ، دانه‌های کوچک، بزرگ و مقداری هم از خاک رس در آن وجود داشته باشد ، مخلوط ‌گفته می شود .

چوب

چوب دارای کاربردهای متنوع و نامحدود می باشد ، که عمری دراز دارد ، انعطاف پذیر است و به راحتی پرداخت می شود و مورد استفاده قرار می گیرد . از جمله مزایای چوب ، می توان به سبک بودن و مقاومت بسیار زیاد آن اشاره کرد . به همین علت ، می توان گفت که ، خانه های مسکونی قدیمی که هنوز هم از آن ها استفاده می شود ، نشان دهنده ی عمر زیاد چوب به عنوان یکی از بهترین مصالح ساختمانی می باشد . موضوع مهم دیگر این است که ، خانه های چوبی دارای بیشترین کارایی در رابطه با حفاظت ، در برابر گرما هستند . علاوه بر آن ، با به کاربردن روش های جدید در ساخت وساز با چوب ، دیگر احتیاجی برای به کار گرفتن مواد شیمیایی برای حفاظت چوب نخواهد بود .

از طرفی در جریان این موضوع هستیم که ؛ منابع انرژی فسیلی در حال تمام شدن هستند و تا به حال منبع قابل اعتمادی برای جایگزین کردن انرژی وجود نداشته است . بنابراین آینده متعلق به روش های ساخت و سازی است که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود . در این راستا ، ساختمان های چوبی تازه ساخت جدید ، مسیر جدیدی را برای ساخت وسازهای صرفه جو محور باز می کند . که می تواند صرفه جویی کلانی در مصرف انرژی لحاظ نماید .

انواع چوب :

چوب راش
چوب ساج
جوب ممرز
چوب تبریزی
چوب ملچ
چوب روس
چوب افرا

مزایای استفاده از چوب :

ارزانی ، دردسترس بودن و سهولت ساخت
قابلیت پرداخت سطحی ، رنگ پذیری ، کنده کاری و برش
خاصیت آکوستیک
سبک بودن
کاهش مصرف انرژی ، یک عایق حرارتی مناسب
آلودگی صوتی کمتر
برای حمل و نقل نیاز به ماشین های سنگین نیست

شن و ماسه

شن وماسه در نقاط مختلف همه ی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد . به عنوان نمونه ، در پی سازی تمامی ساختمان هایی که از دو طبقه بیشتر است ، از بتن استفاده می شود که برای درست کردن بتن نیز از ، شن و ماسه استفاده می شود . هم چنین در ساختمان های آجری ، به منظور چیدن آجر از ملات ماسه و سیمان استفاده می کنند .

شن و ماسه برای کارهای ساختمانی به دو صورت تهیه می شود :

شن و ماسه طبیعی
شن و ماسه شکسته

١- شن و ماسه طبیعی

هر سال بعد از فصل بارندگی و طغیان رودخانه ها ، مقدار زیادی شن و ماسه در بستر رودخانه باقی می ماند که پس از کم شدن آب رودخانه ها این منابع در دسترس قرار می گیرد و این ماسه ها را پس از شستن و سرند کردن مورد استفاده قرار می دهند .

۲- شن و ماسه شکسته

در کارگاه ها ، تکه سنگ های درشت را بعد از تعیین جنس آن، در سنگ خرد کن های متفاوت شکسته و خرد می کنند . سپس آن را توسط الک های ویژه؛ دانه بندی کرده و مورد استفاده قرار می دهند .

آجر

از زمان های قدیم تا به امروز ،آجر هم به عنوان یکی از اصلی ترین مصالح ساختمانی ، در قسمت های مختلف ساختمان شامل قسمت های داخلی ساختمان (طراحی دکوراسیون داخلی ) و قسمت های خارجی ساختمان (طراحی نما و محوطه )مورد استفاده قرار می گیرد . بنابراین ، می توان گفت که امروزه آجر جلوه خاص تری به خودش گرفته و علاوه بر ساخت بنا ، در دکوراسیون داخلی نیزکاربرد دارد . در حقیقت ، این محصول نسبت به دیگر مصالح ساختمانی پر مصرف تر و پر کاربرد تر است و به سبب هزینه مناسب در تمام پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد .

انواع آجر عبارت است از :

آجر ماسه آهکی
آجر نما
آجر نسوز
آجر سفالی
آجر سفال ده سوراخ
آجرفشاری
آجر لعابی

نکته

طبق توضیحات گفته شده ، مصرف مصالح ساختمانی باکیفیت بیشتر از هر چیز دیگری ، دارای اهمیت می باشد . دفعات متعددی بوده که ساختمان هایی با بهترین نقشه‌ها هم به سبب استفاده نکردن مواد و مصالح ساختمانی مناسب و با کیفیت بعد از مدتی دچار مشکل و حتی دچار ریزش هم شده اند . از این رو شناخت بهترین مصالح ساختمانی و به کار بردن با کیفیت ترین نوع آن برای هر کسی الزامی است .

ارتباط با ما :
۰۹۱۲۷۹۱۴۵۷۱
۰۹۱۲۸۹۲۱۱۸۴
۰۹۹۲۳۸۵۸۲۱۷

توسط | ۱۴۰۱-۲-۲۸ ۱۲:۱۲:۳۵ +۰۰:۰۰ ۱۹ام اردیبهشت, ۱۴۰۱|ساختمان سازی در دنیا, مقالات|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/blockheb/public_html/wp-includes/functions.php on line 3778

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/blockheb/public_html/wp-includes/functions.php on line 3778