بلوک هبلکس ۱۳۹۹-۱-۹ ۱۴:۰۸:۲۷ +۰۰:۰۰

بلوک هبلکس (AAC ) Block Hebelex

بلوک هبلکس (AAC ) Block Hebelex

بلوک هبلکس در واقع نوعی متن متخلخل شده است که در سال ۱۹۲۴ میلادی در کشور سوئد توسط جناب آقای Ytong اختراع گردید . آقای Ytong هدف اصلی تولید این محصول را حذف معایب بلوک سیمانی و آجر عنوان کرد . آقای Ytong بلوک هبلکس را به روش ترکیب مواد اولیه و پخت این مواد در دما و فشار بسیار بالا به وجود آورد که این دما وفشار باعث افزایش مزایایی به این نوع بلوک میشود . در ادامه با مواد اولیه این بلوک ها و مزایی آن بیشتر آشنا خواهیم شد .

مواد اولیه بلوک هبلکس (AAC )

بلوک سبک هبلکس از مواد اولیه به نام های پودرآلومینیوم – سیمان – آهک – سیلیس و افزودنی های مجاز بتن تشکیل شده است . وجود هریک از این مواد باعث افزایش یکی از ویژگی ها به بلوک هبلکس میشود .

روش تولید بلوک هبلکس

پس از ترکیب مواد اولیه خمیر بتن به وجود می ِآید . این خمیر پس از گذشت چند ساعت مقداری مقاومت پیدا میکند . پس از این مرحله خمیر بتن به سایز های مشخص برش داده میشود . این قطعات برش خورده بروی ریل ها قرار میگیرد . و توسط نوار ها وارد دستگاه های به نام اتوکلاو قرار میگیرد .

علت قرار گرفتن بتن درون اتوکلاو

اتوکلاو به بتن داخل خود فشار بین ۱۲الی ۱۳ اتموسفر وارد میکند که این فشار باعث ایجاد مقاومت بتن در برابر عوامل خارجی میشود همچنین به فشاری که به بتن وارد میشود فشار بخار آب میباشد . این بخار با پودرالومینیوم موجود در بتن ترکیب شده و باعث ایجاد گاز درون بتن میشود که این کاز باعث عایق شدن بتن در برابر سرما و گرما و همچنین صوت میشود .

نحویه عملکرد اتوکلاو

اتوکلاو به این صورت عمل میکند که بعد از شروع به کار به مدت ۴ ساعت بخار آب را وارد مخازن خود میکند تا فشار داخل مخزن به ۱۲-۱۳ اتموسفر برسد بعد از این عمل مقدار بخار به میزانی وارد مخازن میشود که فشار داخل مخزن از ۱۲ کمتر نشود و از ۱۳ نیز بیشتر نشود .

فواید بلوک هبلکس

بلوک هبلکس دارایی مزایایی بیشتری نسبت به بلوک سیمانی آجر است . این مزایاشامل عایق های موجود در بلوک که شامل : عایق صوت – حرارت – رطوبت – گرما و سرما و الکترسیته و همچنین ضد آتش سوزی – این بلوک ها در برابر حشرات نیز مقاومت میکنن و از تجمع حشرات در اطراف خود جلوگیری میکند .

بلوک هبلکس